Animeconin asiakkaat

Suuressa maailmassa yritysten järjestämät ja voittoa tuottavat conit eivät ole harvinaisuus, mutta Suomessa sana "con" on vakiintunut tarkoittamaan nimenomaan voittoa tavoittelemattomia, harrastajien toisille harrastajille järjestämiä tapahtumia; muunlaiset tapahtumat ovat säännönmukaisesti ottaneet itselleen nimen joka ei sitä sisällä. Viimeviikkoisen postauksen hengessä myös tämä tuntuu olevan joillekin hieman hämäräksi jäänyt asia.

Tätä kirjoitettaessa kukaan ei ole ilmoittanut pitävänsä Animeconia vuonna 2010. Sen emotapahtuma, scifitapahtuma Finncon järjestetään kyllä Jyväskylän yliopistolla, mutta Animeconia sen yhteydessä ei ole - yksinkertaisesti siitä syystä, että ketään Jyväskylässä ei enää kiinnosta sitä järjestää. Koko maasta ei liioin tunnu löytyvän ketään, joka haluaisi järjestää sen itsenäisenä conina. Koska Animeconin kokoisen tapahtuman järjestelyt ovat perinteisesti vieneet hyvinkin yli vuoden tai kaksi voinee tässä vaiheessa olla jo turvallista sanoa, että ensi vuonna Animeconia ei tule.

Tieto ensi vuoden animeconittomuudesta on synnyttänyt monissa ihmisissä huolta ja murhetta (puhumattakaan siitä että vuoden 2011 Animecon on sitten kenties kokonaan viimeinen), ja joitain kuukausia sitten netissä kiersikin tämän vuoden Animeconin järjestäjille lähetetty sähköposti, jossa pyydettiin järjestämään Animecon myös ensi vuodelle. Tapahtumapaikaksi ehdotettiin muuatta jyväskyläläistä urheiluhallia, ja kerrottiin kaikkien "animecon asiakkaiden" olevan hyvin kiitollisia jos pyyntöön suostuttaisiin. Lähettäjä toivoi että tapahtuma saataisiin järjestettyä ja sinne myyjiä kuten ennenkin, koska tämän vuoden Animecon oli loistava.

Lucky Starin 12. jakso

Sähköpostin lähettäjän huoli on liikuttavaa, mutta sen sisältö kielii siitä kuinka huonosti jotkut nuoremmat harrastajat ovat perillä fandomin asioista: coniksi riittää iso halli jossa on myyntipöytiä, ja conkävijät ovat "asiakkaita". Kyse voi toki olla vain huonoista sanavalinnoista, mutta jos näin on, ne ovat harvinaisen osuvia sellaisia.

Konata esittää yllä huolensa japanilaisen doojintapahtuma Comiketin muuttuvasta kävijäkunnasta ja sen myötä tapahtuvasta faneilta faneille -asenteen katoamisesta. Lucky Star esitettiin vuonna 2007, mutta mitä ilmeisimmin tilanne on sittemmin vain pahentunut: videosaitti Nico Nico Dougan suosion myötä nuorien kävijöiden määrä on noussut, ja eräs heistä oli ilmeisesti suututtuaan vaatinut "saada puhua johtajan kanssa." Asiakasmainen asenne on nousussa Japaninkin harrastajatapahtumissa.

Mutta miksi Suomessakin sitten näkee tällaisia harhakäsityksiä?

Ongelma piilee todennäköisesti coniemme historiassa. Animecon on vanhin ja suurin suomalainen animetapahtuma, mutta  se on aina ollut järjestelyjensä suhteen vain pieni Finnconin jatke (vaikkei sitä kävijämääristä uskoisikaan). Sillä ei ole omia pysyviä järjestäjiä, vaan paikalliset animeharrastajat ovat - aina tähän asti - päättäneet tarttua haasteeseen järjestää se siellä minne Finncon ikinä onkaan sillä kertaa matkannut. Animeconin kävijät tuskin tietävät kuka silloisenkin conin järjestää, eivätkä he näe sitä fandomin itse itselleen järjestämänä tapahtumana: sen on aina järjestänyt "joku muu." Tällaisessa ympäristössä ei ole ihmekään että conit rinnastetaan festareihin tai messuihin, jonne tullaan "asiakkaina" – vain käymään.

Totuushan on kuitenkin aivan toinen. Me Desuconin järjestäjät olemme yrittäneet parhaamme mukaan hajottaa mielikuvaa siitä että conit vain maagisesti ilmestyvät tyhjästä, jotta kävijät saisivat viettää mukavan viikonlopun. Conissa ei ole olemassa asiakasta, koska me olemme kaikki samanlaisia harrastajia. Kaikkien tavoitteena on saada aikaan mahdollisimman hyvä con, ja siinä jokainen voi olla avuksi! Tämän takia saamamme palaute on meille äärimmäisen tärkeää.

Kommentoi

Kulissien takana: Fukumoto talkshow @ Desucon 2010 Varmista, että järjestäjäsi puhuvat samaa kieltä Kyttäjuttu ja sen syyt Päivä jolloin kaikki meni pieleen Kiitos jälleen kerran Hiljaista ennen Desuconia Desucon Live! Mitä helvettiä nyt Navigaattorin armoilla Minun suunnitelmani vahingossa, onko tämä paha? He ovat täällä Lentokentältä lentokentälle Tetriksenpeluuta Miksi media rakastaa Desuconia? Titaanien taistot Sunday early morning Zawan hengessä Jos letkajenkka ei innosta Ohjelmalehti GO GO! Ohjelmakartan ihmeitä Ei me mitään osata Kansainvaellus Miksi palaute on kivaa Meidouden oppitunti Coni johon voi tulla autolla Klara vappen! Taulukkolaskentatiedettä Anta baka?! Sup dawgs, we herd yo liek cons so we put a con in yo con Momoita ja Fukumotoa tenttaamassa Kunniavieraita, sir Taidekujailmo aukeaa! Viihdettä ja kuuntomua Japania Erinin kanssa We are not so different Puukkoa selkään ja kapuloita rattaisiin 100 aamua Desuconiin! Puuliiterin kuulumiset Kiireetön bisnesperjantai Salamavalojen räiskettä ja painokoneen kolinaa Posti kulkee ja kusti polkee Dochira ni shiyou ka na? Ten no kamisama no iu toori! Seuraavana ohjelmassa: tanssivia psyduckeja Hanki lippusi ennakkoon, hanki itsellesi parempi con Täydellisen conin metsästäjät Pökköä pesään! Video killed the radio star YAMA ja pahvisen Desu-kunin tarina Tsukicon ja etsintäkuulutus Pienen vänkärin muistelmia Moe moe kyun! Animeconin asiakkaat Edelleen hieman erilainen Desucon saa jatkoa Kokous ja palautteen purkua Kiitos. Vip X3+8 VIP x4 Night of the living Desu Tulilintu on laskeutunut Banderolli. Mainostusta Kunnian kuukausi Mies CLAMPin takana - vieraana sinun Desuconissasi Viimeistä viedään Tiedettä Desuconissa Desucon esittää: Avaruuden tulilintu 100 aamua Desuconiin Kiitokset Desuhuoneessa asioineille! Tooru Furuya Desuconiin Tervetuloa Traconiin ja Desuhuoneeseen! Internet hype machine Tsukicon hijack Kuinka varasin rannekkeen Desuconiin Sinä Desuconissa Ennakkotiedoista poiketen Failien kautta voittoon Miksi pitää maksaa? Puheohjelman merkitys Aivan kuten suunniteltua Järjestäjiäkin kiinnostaa Desuconia tekemään? Kommentointia Mitä on coni?