Hanki lippusi ennakkoon, hanki itsellesi parempi con

Desuconin lipunmyynti on saatu auki! Rientäkää siis kaikki kilvan hankkimaan omat desulippunne, ennen kuin loppuvat!

Enempi hehkutus jätettäköön markkinoinnin hoidettavaksi, mutta talousvastaavana eli lipunmyynnistäkin huolehtivana voisin silti avata hiukan sitä, mitä nyt on menty tekemään ja miten tämä kaikki vaikuttaa kävijään.

Lipunmyyntiä on siis selkeytetty ja ostamista helpotettu. Lipunmyyntisivun alalaidasta löytyy selkeät neliosaiset osto-ohjeet. Tai oikeastaan varsinaiset osto-ohjeet kattavat vain kaksi ensimmäistä kohtaa, lomakkeen täyttämisen ja tilauksen maksamisen. Lopusta huolehdimme nimittäin me. Tilatut liput kolahtavat postilaatikkoon, ja kävijän tehtäväksi jää niiden coniin mukaan ottaminen. Ei enää herkästi unohtuvia tilauskoodeja eikä jonotusta lippunsa tai rannekkeensa saamiseksi. Riittää kun kävelet lippu kourassasi Sibeliustalon Metsähallin lasiseinään avatusta oviaukosta sisään, annat lipun ja saat vastineeksi rannekkeen. Kun muut odottelevat vielä jonossa, sinä tilaat jo Café Ichigossa mansikkakakkua.

Ennakkoon ostamalla osallistut myös arvontaan, jossa on mahdollisuus voittaa kaikenlaista. Miltä sinusta kuulostaisi ilmainen täysihoito kahvilassa meidojen ja butlerien keskellä kavereidesi kanssa, tai kenties jopa ensi kesän kunniavieraan tapaaminen hiukan nimmarinkirjoitusta pidemmällä ajalla? Tällaisia etuja emme rahalla myy, mutta ennakkomyynnin arvonnasta saatat sellaisen voittaakin. Lisätietoa ennakkoarvonnasta ja sen palkinnoista päivitetään lipunmyyntisivulle heti vuoden alussa.

 

Mitä kaikella rahalla tehdään?

 

Mitä lipunmyynnistä kerätyllä rahalla sitten tehdään? Veikkaukset ovat vaihdelleet järjestäjien Bahamanmatkoista aina poliitikoille jaettavaan vaalitukeen, mutta tosiasiassa rahat käytetään lyhentämättömänä conin järjestämiseen.

Ennakkoon ostamalla tuet conia huomattavan paljon, sillä suurimmat kulumme tulee maksaa jo kauan ennen kuin ensimmäinenkään conikävijä on astunut jalallaan Metsähalliin. Tilavuokra, kunniavieraiden lennot ynnä muut ovat kaikki kuluja, jotka maksamme reilusti ennen conia. Ostamalla lippusi ennakkoon mahdollistat sen, että coni voidaan ylipäätään järjestää, ja se on asia, josta olemme kävijöillemme äärimmäisen kiitollisia. Siksi haluamme myös palkita ennakkoon ostajat.

 

Rohkeussusi haastaa!

 

Ylläolevasta tulikin jo varmaan selväksi, että olen erittäin ylpeä kävijöidemme puolesta. Samoin olen ylpeä myös uudesta avatusta lipunmyynnistämme. Helppokäyttöisyyden ja kävijäystävällisyyden nimissä voisinkin heittää muille ensi vuoden coneille haasteen: luokaa vielä helpompi verkkokauppa! Lyökää meidät omassa pelissämme. Ilman pientä kilpailua ei Suomen conikehitys näytä kovinkaan lupaavalta. :)

Kommentit

Vieras – 21:38 5.12.2009

Mitä teen, kun lomake poistaa postinumerostani kaksi ensimmäistä nollaa? Laitanko postinumeroni lisätietoihin? :(

AKX – 22:35 5.12.2009

@Vieras: Hups! Pienenpieni bugi oli näemmä päässyt lipsahtamaan Systeemiin. Asia on nyt korjattu. :)

Fraenia – 19:04 28.12.2009

Onko tuonne Desuun tulossa yhden päivän lippuja ollenkaan?

Tsubasa – 19:36 28.12.2009

Onhan toki, kuten lipunmyyntisivulla kerrotaan. Niitä ei vain myydä ennakkoon vaan ainoastaan ovelta, ihan kuten viime kerrallakin.

Kommentoi

Kulissien takana: Fukumoto talkshow @ Desucon 2010 Varmista, että järjestäjäsi puhuvat samaa kieltä Kyttäjuttu ja sen syyt Päivä jolloin kaikki meni pieleen Kiitos jälleen kerran Hiljaista ennen Desuconia Desucon Live! Mitä helvettiä nyt Navigaattorin armoilla Minun suunnitelmani vahingossa, onko tämä paha? He ovat täällä Lentokentältä lentokentälle Tetriksenpeluuta Miksi media rakastaa Desuconia? Titaanien taistot Sunday early morning Zawan hengessä Jos letkajenkka ei innosta Ohjelmalehti GO GO! Ohjelmakartan ihmeitä Ei me mitään osata Kansainvaellus Miksi palaute on kivaa Meidouden oppitunti Coni johon voi tulla autolla Klara vappen! Taulukkolaskentatiedettä Anta baka?! Sup dawgs, we herd yo liek cons so we put a con in yo con Momoita ja Fukumotoa tenttaamassa Kunniavieraita, sir Taidekujailmo aukeaa! Viihdettä ja kuuntomua Japania Erinin kanssa We are not so different Puukkoa selkään ja kapuloita rattaisiin 100 aamua Desuconiin! Puuliiterin kuulumiset Kiireetön bisnesperjantai Salamavalojen räiskettä ja painokoneen kolinaa Posti kulkee ja kusti polkee Dochira ni shiyou ka na? Ten no kamisama no iu toori! Seuraavana ohjelmassa: tanssivia psyduckeja Hanki lippusi ennakkoon, hanki itsellesi parempi con Täydellisen conin metsästäjät Pökköä pesään! Video killed the radio star YAMA ja pahvisen Desu-kunin tarina Tsukicon ja etsintäkuulutus Pienen vänkärin muistelmia Moe moe kyun! Animeconin asiakkaat Edelleen hieman erilainen Desucon saa jatkoa Kokous ja palautteen purkua Kiitos. Vip X3+8 VIP x4 Night of the living Desu Tulilintu on laskeutunut Banderolli. Mainostusta Kunnian kuukausi Mies CLAMPin takana - vieraana sinun Desuconissasi Viimeistä viedään Tiedettä Desuconissa Desucon esittää: Avaruuden tulilintu 100 aamua Desuconiin Kiitokset Desuhuoneessa asioineille! Tooru Furuya Desuconiin Tervetuloa Traconiin ja Desuhuoneeseen! Internet hype machine Tsukicon hijack Kuinka varasin rannekkeen Desuconiin Sinä Desuconissa Ennakkotiedoista poiketen Failien kautta voittoon Miksi pitää maksaa? Puheohjelman merkitys Aivan kuten suunniteltua Järjestäjiäkin kiinnostaa Desuconia tekemään? Kommentointia Mitä on coni?