Ohjelmakartta

Perjantai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
17.30 Avajaiset
18.00 Pikseleitä hikikomorille – elävän kuvan teoriaa
Jyri “DataAway” Eerola (@DataAway), Tommi “FinTomoki” Murto (@FinTomoki)
Hakkaa päälle Gallian poika!
Maik, Zoro
Gunpla-paja
Tursake, Vipunen11 (@Vipunen11)
18.30
19.00 Cosplay Tour Europe
Johanna Enström, Aada Harju
19.30 Utopiaa ja Dystopiaa: Ihmiset ja niiden hallinta
Taneli Torkkola
Merkitsevät katseet ja hiljaisuudet – Hahmosuhteet Adachi Mitsurun tuotannossa
Nita Lohi (@nits_afureko)
20.00
20.30
21.00 Tuhat ja yksi tapaa arvostella animea
Lutkukka
A Cosplay Researcher’s Outlook on the Global and Local trends of Japanese Popular Culture (in English)
TaeYeon Kim (@K_TaeYeon0224)
Yhyy, OC:ni ovat mainstreamia
Damatris, Malluainen
21.30
22.00
22.30 Perjantai-illan animemusavisa
Mansikka, Laorlan
Rabbit Doubt
Teiki Sellgren
23.00 Keskustelua ja kuppi kuumaa
Sanna Lähdesniemi, Jami Unkuri, Niko Kokko
23.30
0.00
0.30
1.00
1.30
Lauantai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
9.30 Animecroquis
Siiri Viljakka, Mira Aakkula
10.00 Analyyttinen voimatasoburgerointi
Magemanne, Timoon01
One Piece ja ystävyyden taika
Josefiina, Etsu
Cosplay - Tips and tricks (in english)
Hansku, Anmanda
10.30
11.00 Habailupaja
Dinotski Helminen, Irene Rautio
11.30 Accel Worldista Aldnoah.Zeroon - Sachika Misawa
3D on jo täällä. Onko animesi valmis?
saka
Shoujon salat - Älä kokeile tätä kotona
Misu, Miuku
12.00 Kaaoscosplay
Jalle, Sukkapuikko, Fureku
12.30 Angel Sanctuary - eksyneiden enkelieepos
Arana
13.00 Ihmeiden ajasta ikuisuuteen – Menneisyyden haamut ja inspiraatio Kuroko no Basket -mangassa
Airin
Taustataide animessa
Gorim, Tounis
13.30
14.00 Misawan nimikirjoitustilaisuus
14.30 Onko hyvää yaoita olemassa? - Yaoin stereotypiat
Aka Shinigami
Animea analysoimassa
Arana, Tsubasa, Tounis
Cosplayvalokuvaus aloittelijoille
Madu
15.00 Misawan nimikirjoitustilaisuus
15.30 Seiji Kishi: Animekomedian aatelinen
Hoothoot
16.00 Cosplaykisa
Eturivin paikat maailmanloppua odotellessa
lapio, Cattu
16.30 Anime äänenmurroksessa
Myy Lohi (@khibi_myy)
Punpun ja surkeuden teoria
asutekku
Pako piirrettyyn maailmaan: eskapismi ja animeharrastus
Reetta Kontiainen
17.00
17.30 BL-tarinageneraattori (K18)
Maija Lehtola
18.00 Sachika Misawa Q&A
Keskellä liljain ja ruusujen - naiseus ja sukupuoli Kunihiko Ikuharan sarjoissa
Extended_feline
Eeppisten avaruustaisteluiden eeppinen taistelu
Lmmz
18.30 3D-hahmon luomisen tuska
saka
19.00 Ihastuttava ja vihastuttava Kyoto Animation
Javeliin
DesuDance!
PipaPiparminttu
19.30 Lupin III:n monet kasvot
Odyzz
BL visual novelit (K15)
Kiira ”Dynamo” Kesto, Tanja ”Pahisman” Hallikas, Katja ”Sieg” Hallikas
20.00
20.30 Japanilaisia kauhutarinoita
Sanna Mörsky
21.00 Futari Ecchi - Mangasutraa aloittelijoille (K18)
Violetta Marin
Ihanan ankee Cross Ange (K18)
huilailee, Hoothoot, Extended_feline
Yövirkkujen lautapelit
Xenji, Allu, Renji, Tiitan
21.30
22.00
22.30 Yöllinen animevisa - kevytlimua ja Isucaa
Gorim, MAI (@koyama_mai)
23.00
23.30
0.00
0.30
1.00
1.30
2.00
2.30
Sunnuntai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
10.00 FMA vs FMA
Sara Valta, Karoliina Korkiakoski
Kauhupelien lisenssimedia - kauhua vai kauheutta?
Fainttos
Tenniksestä kilpapyöräilyyn - urheilusarjat
Hijiri
10.30
11.00 Taistelukoreografiatyöpaja
Njyyrikki
11.30 Aikatsu - idolitouhuja
ToriSohva
Suomen sodat moemilitariassa
Punakone
12.00 Opi lisää shibarista (K18)
Japsu
Cosplayvalokuvaus kehittyneille
Madu
12.30
13.00 AMV-kisa
Cosplayn ongelmanratkaisu ja sen hullut soveltamiset
Saara ”Saaraz” Torkkeli, Riina ”Rinnie Bell” Matikainen, Tomi ”Hapsu” Haapoja
Detectives in Manga (in English)
JagaTheWitch
13.30
14.00 Type-Moon pintaa syvemmältä
FreakyM, Graus
Origamipaja
Gustav Åberg, Robin Wikstedt
14.30 Kuuntele mun biisi! - Musiikki Macrossissa
Lahis
Death Parade - Elämä on peliä
Lambdu, Natombrio
15.00
15.30
16.00 Päättäjäiset

Lauantai