Ohjelmakartta

Perjantai 13.1.2023
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka
17.30 Avajaiset
18.00 Visuaaliset valinnat samaa lähdeteosta sovitettaessa
mansikka, Laorlan
Olen ihan kujalla – Katsaus taidekujailun aloittamiseen
Kiserinn
Resident Evil 4 -keskustelupiiri
toyml
18.30
19.00
19.30 "Nuoriso on pilalla!" – Nuorisorikollisten kuvaaminen animessa
Zeni
Rytmipelaaminen Suomessa
Renbrandt
Onigiri-paja
Mr_Flade
Animelautapelit
Mirko
20.00
20.30
21.00 Perjantai-illan animemusavisa 9+1 Back to the Origin
Gorim, Shipuli
Animemuovin aromi & figuurikeräilyn räjähdysmäinen suosio
nyannberry
Susi joukossamme -peli
Kaspian, Kataja Pyykkö
21.30
22.00 Elämäni Hempeimmät Hentait!
Mae-mae
Vanhoja japanilaisia kummitustarinoita
Sanna Mörsky
22.30
23.00
Lauantai 14.1.2023
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka
8.00 Aikaisten lintujen aamunavaus
Katariina Mäkinen
8.30
9.00 Cosplayensiapu ja ylimääräinen pukuhuone
Charlotta
9.30
10.00
10.30 Dorohedoro – Sieniä vai sekopäitä?
0sako
Spy x Family Furuhashin silmin
Shipuli
11.00 Amigurumipaja
Kage, Hiyori
11.30 Lukittu huone – Mahdoton rikos
Sienitarha
Ollako vai eikö olla? Tragediaa etsimässä
Jenni
Meikkaamisen 101
Heli, Maachan
12.00
12.30
13.00 Hatsune Miku ja kuuluisuuden jahti
Mosscoat
"My dear Sherlock Holmes" – Moriartyn ja Holmesin välinen suhde Moriarty the Patriotissa ja Conan Doylen alkuperäisteoksissa
NNancy, moontailor
Umineko – Rokkenjiman teekutsut
Tursake, Zarcci, Pakku
Tsumami-kukkatyöpaja
Malvien
13.30
14.00
14.30 Viikinkiseikkailua ja -sekoilua: Vinland Sagan historiallinen tarkkuus.
Willputi
Cosplay, fanart ja tekijänoikeus
niidel
Final Fantasy XIV -keskustelupiiri
Lunatar, Jatek
15.00 Genshin Impact -keskustelupiiri
Hencosplay
15.30
16.00 Moderni Takarazuka-anime: Kageki Shoujo ja Revue Starlight
Huilailee, Hoothoot
Mansikoita kuolemalle – Bleachin paluu
Lambda
16.30
17.00
17.30 ECG, Craftsmanship sekä Hall Cosplay -kisa
Soturisuvuista shōgunaatteihin – Samurait Japanin historiassa
namatsu
Faniyhteisöt ja fiktion moraalisuus – tapausesimerkkinä Danganronpa
ichigonya
Muridayon Linnan Valloitus, D&D 5th edition one-shot
Mabatsekker
Bleach-keskustelupiiri
Lambda
18.00
18.30
19.00 Uuden Vuosituhannen Animevisa
Daiz, Haider
Masennuksesta toipumisen teema Super Cub-animessa
madu
19.30
20.00 Golden Kamuyn tilinpäätös
Extended_Feline, jyrque
20.30
21.00 Uudempia japanilaisia kummitustarinoita
Sanna Mörsky
Thai BL:n alkeet
Viki
21.30
22.00
Sunnuntai 15.1.2023
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka
10.30 Love Live -musiikkivisa
Aru, Espi
Neuroepätyypillisten hahmojen jäljillä
ToriSohva
11.00 AMV-kilpailu
11.30
12.00 Cosplaytuomaripöydän takana
Faroni, Aleatha, megurinemagnet, Chamira
Toinen näkökulma animesovituksiin
Tounis
12.30
13.00 Desu4DJ: DJ/VJ-työpaja
DJ Yukata, Movestache
13.30 Häät Japanissa, häät animessa
Hoothoot
Mikä vtubereissa viehättää?
Suiggari, AlterRIAlity
Type-Moon-keskustelupiiri
HerrGraus
14.00
14.30
15.00 Twisted Wonderland – ikemenit Disney-pahikset
Aruru-
Koulukiusaaminen Japanissa
Tsubasa
15.30
16.00
16.30 Päättäjäiset

Lauantai