Photoshoot-kilpailu
Säännöt
Kisaan voi osallistua vain yhdellä (1) kuvalla. Kuvalla ei saa olla sijoittunut aiemmissa photoshootkilpailuissa. Kuvalla on kuitenkin saanut kilpailla aiemmin.
Kilpailuun tulee ilmoittautua ainoastaan vastaavan ilmoittamalla tavalla. Tarkemmat ohjeet alempana.
Kilpailuun otetaan yhteensä 12 kuvaa.
Mikäli kilpailuun osallistuu suuri määrä kuvia, suorittaa tuomaristo esikarsinnan.
Kilpailija on valokuvaaja, joka on myös editoinut kilpailuun lähetetyn kuvan. Editoija ei siis voi olla eri henkilö kuin kuvaaja. Omakuvat ovat sallittuja jos kuvaaja, editoija ja malli ovat sama henkilö.
Kilpailuun ei voi osallistua valokuvilla jotka sisältävät AI-generoitua materiaalia. Editointityökalun, kuten Photoshopin, älykkäiden ominaisuuksien hyödyntäminen kuvan editoinnissa on sallittua.
Kuvassa oleva hahmo tai olevat hahmot voi olla peräisin mistä tahansa virallisesta ja lisensoidusta lähteestä, kuten animesta, mangasta, pelistä tai elokuvasta. Jos kuvassa on useampi malli, tulee mallien hahmojen olla peräisin samasta lähteestä.
Kuvassa näkyviä cosplayasuja ei arvioida erikseen, mutta hahmojen täytyy olla tunnistettavissa. Pukuja voidaan kuitenkin arvioida yleisilmeeseen ja kokonaisuuteen sopivuuden perusteella. Asut voivat olla itsetehtyjä tai ostettuja
Omat hahmot ja designit eivät ole sallittuja.
Valokuvaajalla tulee olla mallin tai mallien lupa kilpailuun osallistumiseen.
Mikäli kuvaaja tai malli/mallit ovat alaikäisiä, täytyy heillä olla huoltajan lupa osallistua kyseisellä valokuvalla kilpailuun. Desucon Frostbite on kuitenkin K18 tapahtuma, joten mahdolliset alaikäiset kilpailijat eivät pääse itse tapahtumaan seuraamaan kisoja.
Desucon Frostbite on K18 tapahtuma ja aihealueet saavat olla sen mukaisia. Kuvassa ei kuitenkaan saa näkyä genitaaleja, pornograafisia elementtejä tai rankkaa kehohorroria. Epäselvissä tapauksissa ole yhteydessä cosplayvastaavaan sähköpostitse osoitteeseen cosplay@desucon.fi.
Selkeät päihdetuotteiden (alkoholi, tupakka jne.) etiketit eivät saa olla näkyvillä kuvassa. Tuomarit ja cosplayvastaava ja pääsalivastaava saavat karsia rajoitukset ylittävät kuvat.
Osallistumalla kilpailuun kuvaaja ja mallit hyväksyvät sen, että kilpailuun lähetetty kuva näytetään Desuconin nettisivuilla, somessa sekä kilpailun aikana tapahtumassa.
Kilpailijoilla ei ole läsnäolopakkoa tapahtumassa, eli kilpailuun voi osallistua vaikka tapahtumaan ei itse pääsisi paikalle. Kilpailijoille on kuitenkin varattu katsomopaikat cosplaykisoista, mutta päästäksesi katsomaan cosplaykilpailuja, tarvitset pääsylipun tapahtumaan. Paikkavarauksista tulee lisätietoja kilpailuun päässeille kilpailijoille myöhemmin cosplayvastaavalta.
Mikäli kisaaja saapuu paikanpäälle seuraamaan cosplaykilpailuja ja hänet palkitaan, palkittua kisaajaa (ja mallia) valokuvataan lavaosuuden aikana.
Cosplaykilpailuja järjestävä vastaava ja ylikuutti ei saa olla osallistua kilpailuun tai olla osallisena kilpailuun lähetettävien kuvien toteutuksessa.
Valokuva
Kuvan tulee olla cosplayvalokuva, jossa pääpointtina on cosplayssa oleva malli tai mallit.
Kuva voi olla pysty- tai vaakakuva.
Kilpailuun lähetetään editoitu kuva sekä alkuperäinen raakakuva sellaisena, kuin se on kameralla otettu.
Raakakuva voi olla käsittelemätön JPEG./TIFF. Valmiin kuvan tulee olla JPG./PNG.
Kuvat on nimettävä muodossa:
- Raakakuva: [kuvaajan nimi]_alkuperäinen.
- Editoitu: [kuvaajan nimi]_editoitu.
Kuvanlaadun tulee olla hyvä, sillä se näytetään pääsalin valkokankaalla joka tukee full HD 1920x1080 kuvaa. Tuomarit ja cosplayvastaava saattavat karsia kilpailusta pois teknisesti liian huonolaatuiset valokuvat.
Hyväksyt kilpailuun osallistuessasi, että näytämme myös editoimattoman raakakuvan yleisölle. Varmistathan tämän sopivan kuvassa olevalle mallille.
Kilpailuun osallistumalla hyväksyt, että Desuconilla on lupa käyttää kuvaasi cosplaykilpailun markkinointiin someissa ja nettisivuilla. Mainitsemme aina kuvaajan nimen käytön yhteydessä.
Arviointikriteerit ja palkinnot
Kilpailussa arvioidaan cosplay-valokuvia ja arvioinnin pääpaino on kuvaajan työskentelyssä yhdessä mallin/mallien kanssa.
Tuomarointi toteutetaan ennen tapahtumaa ja tuomaristo arvioi kilpailuun osallistuvat kuvat kilpailun arviointikriteerien ja oman asiantuntemuksen mukaisesti.
Tuomareille lähetetään myös max yhden (1) A4 sivun pituinen teksti, jossa voit kertoa tarkemmin kuvastasi. Esimerkiksi, mistä sait idean kuvaa varten ja kuinka lähdit työstämään sitä käytännössä. Voit kertoa myös kuvan editointiprosessistasi kattavammin.
Palkinnot annetaan seuraavien kategorioiden mukaan:
Tekninen taidonnäyte / Paras tekninen
- Kuva on toteutettu teknisesti laadukkaasti ottaen huomioon rajaus, sommittelu ja editoinnin laatu.
Tarinan taitaja / Paras tarinankerronta
- Kuvasta välittyy vahva tarinallisuus tunnelmallisella valaisulla ja ympäristöllä ja lähdeuskollisella mallinohjauksella.
Kokonaisuuden hallitsija / Paras kokonaisuus
- Kuva on kokonaisuutena taidokkaasti suunniteltu ja toteutettu.
Photoshoot-kilpailussa on myös yleisöäänestys, jossa eniten yleisöääniä saanut kuva voittaa Yleisön suosikki -palkinnon.
Kilpailussa mukana olevat kuvat ja pienimuotoiset esittelytekstit julkaistaan Desuconin nettisivuille 18.1. ja äänestys on auki lauantain 23.1. cosplaykilpailuiden palkintojenjakoseremoniaan asti.
Pääsylippu
Jos tulet valituksi kilpailuun, eikä sinulla ole tapahtumaan lippua, voit ostaa itsellesi normaalihintaisen pääsylipun osto-oikeudella. Olethan asiasta yhteydessä osoitteeseen cosplay@desucon.fi.
Tapahtuman pääsyliput tulevat myyntiin maanantaina 23.11.2026 klo 18:00.
Kilpailuun ilmoittautuminen
Kilpailuun ilmoittautuminen alkaa sunnuntaina 6.9. klo 18:00.
- Kilpailuun ilmoittaudutaan tällä lomakkeella.
Ilmoittautuminen on auki sunnuntai 4.10. klo 23:59 asti.
Kilpailun aikataulut
- Kilpailuun osallistuminen alkaa 6.9. klo 18.00.
- Tapahtuman pääsyliput tulevat myyntiin maanantaina 23.11. klo 18:00.
- Kilpailuun osallistuminen päättyy 29.11. klo 23.59.
- Osallistujille ilmoitetaan finaalipaikasta 6.12. Mennessä.
- Yleisöäänestys aukeaa Desucon Frostbiten nettisivuille 18.1.
- Kilpailun voittajat julkistetaan Desucon Frostbiten lauantaina cosplaykilpailussa 23.1.2027
Jäikö kysyttävää tai huolenaiheita kilpailuihin liittyen? Ota yhteyttä cosplayvastaavaan cosplay@desucon.fi
Kilpailuihin osallistuneiden tietoja käsittelevät vain Desuconin cosplaykilpailuja järjestävä taho ja tiedot poistetaan kilpailuiden jälkeen.
Desuconin järjestävä taho pidättää oikeuden muuttaa ja päivittää tietoja