Ohjelmakartta

Perjantai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
17.30 Avajaiset
18.00 Kantonin pokédiversiteetti - Pokémonien biologiaa
ShrubSparrow
Japanin kieli ja tarinankerronta
Tsubasa
18.30 AMV-kisa
19.00 Hunters Communion - Puhetta Bloodbornesta
Lambdu
19.30 Shoujo - Apua romanssiin
Gallona" Lappalainen & Miisa "Misu
Kuninkaan voima - Aatteet, historia ja symbolismi Code Geassin takana
Elaedan & Neqtar
20.00 Desulounge
20.30
21.00 Käänteishaaremit - tyttöjen päiväunet & painajaiset
niidelj
Hentaimanga paljasta pintaa syvemmältä
Shibaripaja
Minna & Satu
Onigiripaja
Sirpa Kovanen & Nadja Ratia
21.30
22.00
22.30
23.00 Perjantai-illan animemusavisa: Mugen-hen
Tounis" Strömsholm (@Touniss) & Tuomas "Haider
23.30
0.00
Lauantai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
10.00 Miksi ohjelma ei enää kiinnosta?
poxidoll, niyarifa, nukkelapsi" Pietilä & Laura "rauratin
Kun lapseni maailmaa pelastamaan lähti - animevanhemmuuden lyhyt katsaus
Heini Antola
Otuspaja uusiomateriaaleista
Aurora Frestadius & Anna Siltala
Ja kuinkas sitten taas kävikään...?
Sari Ahvenainen
10.30
11.00
11.30 Good to be bad - Animen antagonistit
Timo Tähkäaho
Ujo samurai ja kiltit kidnappaajat - House of Five Leaves
Maija Lehtola
12.00 Kouji Masunari – Matka animen kulisseihin
Kaaoscosplay
Sukkapuikko, Heli Ruotsalainen, Miruka
12.30
13.00 Domdom - Oodi dominoille
pantherbd
Ruokasarjat ammattilaisen näkökulmasta
Niisan
13.30 Habailupaja
Dinotski Helminen & Irene Rautio
14.00 Masunarin nimikirjoitustilaisuus
14.30 Cosplay - Mitä se oli/on/tulee olemaan?
Iris Rönkkö (@monokero)
Saako tälle edes nauraa - synkät aiheet komedia-animeissa
Isperia" Suominen & Anssi Matti "Shadikka
15.00
15.30 4koma doujinshi sarjakuvapaja
Mira-Pauliina Puhakka
16.00 Vocaloidin synkät teemat
Anna-Liisa ”Ellen Ariana” Koskinen
16.30
17.00
17.30 Millennium Burst – kun alitajunta iski Japaniin
Juliana P.
Kyberrikollisia ja terroristeja, aivan kuin nykyään!
Lmmz
Worbla-työpaja
jesmo
18.00 Liikkeellä ilmaisten
Serru
18.30
19.00 Mandaraken, Toranoanan ja Comiketin nimeen: doujinshit ja niiden ihanan kamala maailma
Aino Tegelman
Maailmanlopun homovampyyrit: Owari no Seraph
Heidi ”Hoothoot” Päivinen (@Hoottipyon), Kati ”kaasan” Huitula (@euploeamulciber), Johanna ”huilailee” Kari (@huilailee) & Johannes ”Gorim” Myllyniemi (@NewGorim)
19.30 Vesivärityöpaja
Heikala
20.00 Yövirkkujen lautapelit
Allu--, Xenji, Kantoku" Kuosa & Vera "Renji
20.30 Punaisten lyhtyjen loisteessa - Yoshiwara mangassa
Mette Järveläinen
21.00 Inio Asano - mies joka tappaa halusi
Henna-Riina 'Perho' Kakkola (@PERH0)
Iltabileet
21.30 Kauhutarinapiiri
Daido" Suutari & Satu "hallavan
22.00
22.30 Myöhäisillan hahmovisa Δ
Madu" Tukiainen (@madunjau) & Aurora "Yotsureneko
23.00
23.30
0.00
0.30
1.00
1.30
Sunnuntai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
10.30 Shaman King - Useampi ulottuvuus
Nickyous" Kukkonen & Elina "Sipsinekku
Lapsisotilaat yritysmaailmassa - Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans
Luka ”Dynamo” Kesto, Tanja ”Pahisman” Hallikas, Katja ”Sieggu” Hallikas
Mamegoma-paja
Kaisa Kauppila (@kaekaaa)
11.00
11.30
12.00 Hidamari Sketch – elämää taidelukiossa
Punaparta
Sota ja rauha - Toisen maailmansodan vaikutus animeen
Gorim
12.30 Type-Moonin valloitus jatkuu
FreakyM, Graus
Noragami -keskustelupiiri
Miuku
13.00 Cosplaykisa
13.30 Charasong - sävelin se sanotaan
Myy Lohi (@khibi_myy)
14.00
14.30 Finnish cosplay competitions for new competitors (in English)
Hansku" Saarela & Amanda "Anmanda
15.00 Digimon - Kun lasten anime kasvaa aikuiseksi
Panswag
GATE Japanin turvallisuuspolitiikan ja informaatiovaikuttamisen valossa
punakone
15.30
16.00
16.30 Päättäjäiset

Lauantai