26 vuotta tenniskokemusta - Prince of Tenniksen kestävä suosio
Hanna "imperfekti" Hakko
Aika
Lauantai 13.30
– 14.15
Sijainti
Kokka
Luento
Kuvaus
26 vuodessa kohta 90 pokkaria mangaa, yli 260 jaksoa animea, 50 musikaalituotantoa… Prince of Tennis on edelleen yksi merkittävimmistä urheilusarjoista Japanissa, ja sen lännessä vähemmän tunnettua jatko-osaa “New Prince of Tennis” julkaistaan edelleen. Japanissa sarja tunnetaan mangaan ja animeen perustuvien 2.5-musikaalien pioneerina, ja näytösten lipuista joutuu edelleen taistelemaan. Prince of Tenniksen valtavan hahmokaartin taustalle mahtuu myös joukko tunnettuja ääninäyttelijöitä, mukaan lukien kunniavieras Okiayu Ryoutarou pääjoukkueen Seigakun kapteenina.
Mikä selittää sarjan pitkäkestoista suosiota Japanissa, ja millainen on sen japanilainen fandom? Entä miten Tenipuri vertautuu muihin suosittuihin urheilusarjoihin?
Ohjelma sopii sekä sarjaa ennestään tuntemattomille että sen vanhoille faneille. Luennolla käsitellään hahmoja ja joukkueita koko sarjan ajalta, mutta ei muutoin paljasteta olennaisia juonenkäänteitä.