Vinkkejä Desuconin työvoimahakuun
Terve vaan!
Minun nimeni on Alexander "ObD" Lindholm ja toimin toista kautta Desuconin työvoimavastaavana. Edellisestä vastaavanlaisesta uutisesta onkin vierähtänyt jo vuosikymmen, niin on hyvä taas avata tuoreemmilla tiedoilla vapaaehtoishaun prosessia. Haku on auki vielä 25.10. asti Kompassissa. Olit sitten ensikertalainen tai kokenut conikonkari niin kannattaa lukea tästä tärpit hakemiseen. Jos olet jo hakenut, niin hakuajan puitteissa voi myös päivittää hakemustaan niin halutessaan.

Desucon 2026 vapaaehtoiset. © Jukka Ripatti
Desuconiin hakee n. 360 henkilöä työvoimaksi per tapahtuma, joista n. 240 valitaan kuutiksi, joiksi Desuconissa työvoimaa leikkisästi kutsutaan. Toisin sanoen kolmasosa hakijoista ei tule valituksi kuutiksi, mikä on tietysti hakijan kannalta valitettavaa. Ymmärrettävästi on turhauttavaa hakea vapaaehtoiseksi, kun hakeminen näyttää ulospäin muistuttavan työnhakua. Sitä se ei kuitenkaan ole, emmekä koskaan halua sen sellaiseksi muuttuvan. Vaikka meillä ei ole mahdollisuutta ottaa kaikkia vapaaehtoiseksi tai antaa hylkäävästä päätöksestä palautetta, haluamme jatkuvasti kehittää hakuprosessia mahdollisimman läpinäkyväksi, selkeäksi sekä reiluksi.
Vapaaehtoishaku ei ole nopeuskilpailu, sillä kaikki valinnat erityistehtäviä myöten tehdään vasta hakuajan päätyttyä. Valtaosassa osa-alueista on joka tapahtumassa jonkin verran vaihtuvuutta, eli Desuconia on mahdollista päästä tekemään ihan ensikertalaisenakin. Ei siis kannata lannistua, vaikka aiemmin on tullut hylkääviä päätöksiä!
Jokaisen osa-alueen vastaavat valitsevat omat kuuttinsa, joten tarkkoja valintakriteereitä on haastavaa tyhjentävästi listata, mutta näihin asioihin kiinnitetään yleisesti huomiota:
- Tyhjät kohdat hakemuksessa – Tyhjät kohdat eivät vakuuta ketään. Merkittävä osa hylätyistä hakemuksista ei erittele työkokemusta tai esittele hakijaa vapaassa alueessa. Huomaathan, että Kompassi ei välttämättä näytä muiden Kompassia käyttävien tapahtumien työhistoriaa, jos et ole sitä erikseen sallinut.
- Työkokemus – Mitä kaikkea olet tehnyt? Tämä ei rajoitu pelkästään muihin coneihin. Oletko esimerkiksi tehnyt työksesi, työharjoittelussa, muissa tapahtumissa tai harrastuksissasi jotain, josta voisi olla hyötyä hakemissasi pesteissä? Jos kokemusta ei ole, kannattaa korostaa innokkuuttaan oppia uusia asioita.
- Vapaa alue – Miksi sinut pitäisi valita? Nimensä mukaisesti tässä kentässä voi vapaasti kertoa itsestään, taidoistaan tai mistään, miksi olisit hyvä tehtävässäsi. En voi alleviivata tarpeeksi, kuinka tärkeä kenttä tämä on etenkin ensikertalaisille, sillä tämä tieto erottaa hakijat toisistaan. Tässä kentässä voi myös mainita useaa pestiä hakiessaan toiveistaan, jos jokin tehtävä on ylitse muiden.
- Oikeakielisyys – Desucon ei vaadi vapaaehtoisiltaan suomen kielen maisterin tutkintoa tai edes äidinkielen ylioppilaskokeen suoritusta, eikä keneltäkään odoteta hifistelevien rakenteiden tuntemusta, mutta tekstin pitää olla selkeää. Yhdyssanoilla, välimerkeillä ja kokonaisilla lauseilla pääsee jo pitkälle.
- Pätevyydet ja kalusto – Osa työtehtävistä vaatii tietyn pätevyyden tai omaa kalustoa, jotta sinut voidaan valita kyseiseen tehtävään. Näitä tehtäväalueita ovat järjestyksenvalvonta (järjestyksenvalvojan peruskurssi), autonkuljettajat (B-ajokortti) sekä valokuvaajat (oma kamera).
Ei myöskään kannata lannistua, vaikka työvoimaksi ei pääsisikään haun yhteydessä. Hylätyille hakijoille tarjotaan mahdollisuus ilmoittautua varasijoille. Joka tapahtumassa ilmenee muutamia peruutuksia sairastumisten vuoksi, joten varasijoilta on mahdollista päästä kuutiksi nopeallakin aikataululla. Työvoimaksi hakemisesta ja työvoimaeduista voi lukea erikseen vapaaehtoishaun infokortista.
Toivottavasti nähdään Desucon Frostbitessa!

© Jenni Suominen