Huom! Tämä ei ole uusimman tapahtuman sivu. Uusimman tapahtuman sivustolle pääset tästä!

Ohjelmakartta

Perjantai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
17.30 Avajaiset
18.00 Uhkapeli Animessa - Anime Uhkapelissä
Shewon
Takaisin elämän kouluun
Lmmz
Sata sanaa, yksi kuva
Damatris, Katariina Rysä
Cossi-Pirkka
Lime
18.30
19.00
19.30 Q&A - Yui Horie
Demi-chan wa Kataritai ja erilaisuus
Nimblues1n0
Anime-intron värimaailma tunnelmanluojana
Laorlan, mansikka
20.00 Worblatyöpaja aloittelijoille
Onigiripaja
Nelfes, Nahvi
20.30
21.00 Japanilainen demokratia
Gorim
Desucon: Palatkaa alkuun
Lambda
21.30
22.00
22.30 Musavisa; Kusavisa
Nailo, Pilperi
23.00
23.30
Lauantai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
7.00 Aikaisten lintujen aamunavaus
Katariina Mäkinen
7.30
8.00
8.30
9.00
9.30
10.00 "Nartsa on salee kovempi ku Deku!!" – Nostalgian haamut animen katsomiskokemuksessa
airinpie
10.30 Cosplayesitysten ääniraita - suunnittelusta valmiiksi raidaksi
miwozord
11.00 Improtyöpaja
Sagacosplay
AMV-keskustelupiiri
Sawnah
11.30 Tunteita ja tulkintaa - tunnelman luonti animessa
Mette
Shinichirou Watanaben nimikirjoitustilaisuus
12.00
12.30
13.00 Salaliittoja ja vilunkipeliä: cosplay-tuomaroinnin faktat ja fiktio
Elina Rimpiläinen, adreena, majo
Go beyond, Plus Ultra! - My Hero Academia ja supersankariviihteen vaikutteet
MissAlic3
Kaaoscosplay
Jallematsu, Teepurkki, Laventelimorso, Sukkapuikko
Desudeitti
Harri, Tiia
13.30 Yui Horie - Sankarittaret äänessä
14.00
14.30 Mädät tytöt – fujoshit, anime ja fujoshianime
Reta, Nani
Takitate!! Jagaimo – peruna animessa
Heikki Aisala
15.00
15.30 Shibaripaja aloittelijoille
Katka, Batta
16.00 Cosplay-kilpailu
Kuulostaa pahalta! – animeroistojen äänet
Myy Lohi, Nita Lohi, Kira
Miten animeluentoja tehdään?
Tounis
16.30
17.00
17.30 BL-mangaa vähemmän vakavasti
maipon
Satoshi Kon ja maaginen realismi
Gorim
18.00 Rentouttava piirustuspaja
Aurora Frestadius, Stella
18.30
19.00 Shinichirou Watanabe - Mestari saapuu Lahteen
Figuuriteollisuus: Garage Kit vs Suurtuotanto
saka, Lazuliz
Tähän on tultu - (Ex-)pääjärjestäjät kertovat Desuconin synkimmät salaisuudet
Isperia, niidel, Ana, Renbrandt
Desudeitti II
19.30
20.00
20.30 Kukkia, mehiläisiä ja pyllykahvoja - Darling in the Franxxin välitilinpäätös
Hoothoot, Extended_Feline, Huilailee
21.00
21.30
22.00 Absoluuttisen kohtalon animevisa
Tsubasa, Arana
22.30
23.00
23.30
Sunnuntai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
11.00 AMV-kisa
Zenexi
All that jazz - musiikki Shinichiro Watanaben sarjoissa
KmyBeat
"Joko se loppui?" Nopean animen anatomia
Otso Rajala
11.30
12.00 Historian makuista mangaa
Arghy
The Evolution of Visual Novels (In English)
Sean
12.30 Type-Moon -keskustelupiiri
HerrGraus
13.00 Tatakai Show!! Propit ja Tarpeistonvalmistaminen
Dinotski
13.30 Q&A - Shinichirou Watanabe
Junji Ito ja kauhun luonti taiteen keinoin
akadora, Paula Rajamäki
Foorumi: japanin opiskelu
HCJorma
14.00
14.30
15.00 Valotikkuja ja värikkäitä asuja – animeidolit vuosien varrella
ToriSohva, minttupossu
Yui Horien nimikirjoitustilaisuus
15.30
16.00
16.30 Päättäjäiset

Lauantai