Huom! Tämä ei ole uusimman tapahtuman sivu. Uusimman tapahtuman sivustolle pääset tästä!

Ohjelmakartta

Perjantai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
17.30 Avajaiset
18.00 Cosplayn markkinointiteoria
Edeae
Anime, taiteen kielletty inspiraatio
Spiccan
Alusvaatteiden suunnittelu -työpaja
maimai
18.30 Rakuen tsuiho -elokuvanäytös ja talk show
19.00
19.30 Mari Okada ja sateessa itkevät nuoret
Heidi ”Hoothoot” Päivinen
T&A session with Jussi Kari
niidel
20.00 Kato, mä cossaan!" - Cosplay, yhteisö, cosplay-yhteisö
Iris Rönkkö
20.30
21.00 Sydän mustelmilla - BL ja väkivalta
Cilla Lohi @cilucola
Metal Gear ja Hideo Kojiman maailma
Stampede
21.30
22.00 Surullisen pandan Keskustelupiiri
anounyym1", Sebastian Holm, Henri Hyvönen
22.30 Tapa tai tule tapetuksi, syö tai tule syödyksi
Salla Jaakkola
Keskustelua ja kuppi kuumaa
Sanna Lähdesniemi, Jami Unkuri, Niko Kokko
23.00
23.30
0.00
0.30
1.00
1.30
Lauantai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
8.00 Pukuhuonelaajennus
8.30
9.00
9.30
10.00 Cyborg 009 - Kyborgien 50-vuotinen taival
Minttu Lumitähti
Onko cosplay terveellistä?
Shewon
10.30 Miten kapitalismi vaikuttaa harrastukseeni
Miuku
11.00 Valokeilassa Gen Urobuchi
Kuroshitsujista Karnevaliin - neoshounenin salat
Arana
Ihanat animetytöt
Perttu Murto
Muhkeat muodot, kaksiulotteisesti.
Sakari Hakkarainen
11.30
12.00
12.30 Satoshi Kon ja otakut
Tsubasa
Anime tieteen silmin
Niko Molin, Samuli Thomasson, Ahti Katiska
Cosplay – The ups and the downs (English)
Hansku" Saarela and Amanda "Anmanda
13.00 Kaaoscosplay
Jalle" & Jasmine "Sukkapuikko
13.30 Tytöt tykkää poikainsarjoista
Tanja “luinie” Hämäläinen & Essi “Northy” Pekkonen
Rakuen tsuiho pintaa syvemmältä
Seiji Mizushima
14.00
14.30 Ihmisen ja koneen rajapinnalla
Anna ”Extended_feline” Rantasila
Minä ja Gundam
Tursake, Arghy, Hoothoot
Miksi tytöt tykkäävät poikainsarjoista?
Tanja “luinie” Hämäläinen & Essi “Northy” Pekkonen
15.00
15.30
16.00 Cosplaykisat
Professori Layton ja kaiken katoavaisuus
Nita Lohi @nits_afureko
Kyoto Animation
6reen, Tounis
16.30 Luonnottomat ja luonnolliset sukupuolibendaajat
Alisa Korpela
17.00 Kinbakun eli Shibarin lyhyt oppimäärä
Minna Rikalainen, Satu Valli
17.30 Anatomy of disaster (in English)
JagaTheWitch
Gantz - Y0ur L1V35 h4v3 3nd3d.
Sieg, Pahisman, Dynamo
18.00 Gen Urobuchi Q&A
18.30 HEI ME FAXAILLAAN
Lmmz
Animeturistina Japanissa
Mira Hovi
Hahmotyöpaja
Sharilynn
Ihastuttava ja vihastuttava Kyoto Animation
Javeliin
19.00 DesuDance!
@PipaPiparminttu
19.30 There... that ending... was a little better" – Vastuu ja aikuistuminen Naruto-mangassa
Aino Tegelman
Animeterroristit ja tosielämän vapaustaistelijat
Ana
20.00
20.30 Baramiehestä yaoi pojaksi -piirustustyöpaja
Eve 'PoisonPineapple' Ruottinen & Meg
Tyttöjen lelut
Anette Pitkänen jaTuike Venho
21.00 Mahtimiekka ja demoniriipus - Tie suuruuteen on kivetetty muiden uhrauksilla
MämmiKunniaan
Päihdyttävät ajnekset Japanissa ja animussa
Dysto
21.30
22.00 Eroguro - エログロ
M.J
22.30 Impro-piirtoa
Damatris, Malluainen
Hentai-iltasatu (in English)
Violetta Marin
23.00
23.30
0.00
0.30
Sunnuntai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
0.00 Keskiyön animevisa
madu
0.30
1.00
1.30
2.00
2.30
3.00
3.30
4.00
4.30
5.00
5.30
6.00
6.30
7.00 Pukuhuonelaajennus
7.30
8.00
8.30
9.00
9.30
10.00 Millainen on sankari?
Taru Lepistö
Vaeltavan miekkamiehen tragedia - Rurouni Kenshin aristotelisenä draamana
Myy Lohi
10.30 Taistelukoreografiatyöpaja
Erik Niemi
Animecroquis
Siiri Viljakka, Mira Aakkula
11.00 Gen Urobuchin nimikirjoitustilaisuus
11.30 Shoujopäähenkilön ruumiinavaus
Perho
Homoidentiteetin kiemurat BL-mangassa
Maija Lehtola
Kinbakun eli Shibarin lyhyt oppimäärä
Minna Rikalainen, Satu Valli
12.00 Animenukkejen viehätys
MAI
12.30
13.00 AMV-kilpailu
ES uima-altaassa: kriittisen rakastava sukellus Free!:n syövereihin, osa 2
Aino Tegelman
Type-Moon 101
FreakyM, Graus
Ilmeidenpiirtopaja
Sirpa Helminen, Irene Rautio
13.30
14.00 Semesusista uguu-ukeihin
Iitu ”Iitunes” Ahonen
14.30 Ping Pong, poikien kasvutarina
Mansikka, Laorlan
Taistelupelianimet
Runo Lohi, Falcon
Vapaamuotoinen Sidontapaja Kokeneemmille Harrastajille
Minna Rikalainen, Satu Valli
15.00
15.30
16.00 Päättäjäiset

Lauantai

Sunnuntai