Ohjelmakartta

Perjantai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
17.30 Avajaiset
18.00 Vähän homot mechapilottipojat ja kansainvälinen finanssikriisi
niidel
RPG Maker -kauhupelit – Unipäiväkirjoista taidegallerioihin
suikka
Kulmahammas-työpaja
jesmo
Coniahdistelun ABC
Tiia Rantanen, Sonya Christianssen
18.30
19.00 Speedmeeting
Heta Hirvonen, Wilma Paatola
19.30 To aru Majutsu no Index – "Adaptaatiot, mikä meni vikaan?!
Lambdu, FreakyM, Henry Sandström
Animea gaijineille
Lmmz
20.00 Miksi cosplayaajat ovat perseestä
Iris Rönkkö (@monokero)
20.30 Kinbakun eli Shibarin lyhyt oppimäärä (K16)
Minna Rikalainen, Satu Valli
21.00 Nitro+ – dystopiaa, scifiä ja kärsimystä (K-18)
Alexander Lindholm (@guycalledobd)
Sivujen tekijät – hyvää mangakaa etsimässä
ptjtsubasa, AranaRain" Stepanoff (@AranaRain)ja Matias "madu
21.30
22.00 Susi joukossamme IV
Marlyer
22.30
23.00 Veritahroja paperilla – kauhu japanilaisessa sarjakuvassa (K-18)
Josefiina
Flash-corner
Aurora Tulilaulu, Joel Pyykkö
23.30
0.00
0.30
Lauantai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
8.00 Cosplaypukuhuoneen laajennus
8.30
9.00
9.30
10.00 Hunter x Hunter – metsästäjät valon ja varjon rajamailla
Juusto, Tsugoufu
Arina Tanemura – Shoujokuningattaren valtakausi
uriikki
10.30 Hahmoja pintaa syvemmältä, kirjaimellisesti
saka
11.00
11.30 Tomoki Kyooda pintaa syvemmältä
Clamp-klassikot Tokyo Babylon ja X – sukellus 1990-luvun japanilaiseen sielunmaisemaan
extended_feline
Mielipiteiden muuttama maailma
Natombrio
Doki doki! Mitä shoujo olisikaan ilman sitä!
Misu
12.00
12.30
13.00 Tyttöjen haaremisarjat
Muuan Vahvin
Otoko no ko – tyttöpojat kautta historian
Miharin
Piirutuskilpailu
13.30 Evangelion 2.014 – (älä) keskustele yksinäsi
javeliin
14.00
14.30 Sailor Moon teki minusta feministin
Hanna-Pirita Lehkonen, Jenni Väyrynen, Elli Lehtinen
Korea – Ystävä vai vihollinen
Perttu Murto (@Coma_Moon), Niko Molin
Arcade Stick -modaamisen alkeet
Runo Lohi (@verimeloni)
15.00
15.30 Ailahteleva sukupuoli-keskustelupiiri
Miharin
16.00 Euro Cosplay -karsinta ja Hall Cosplay -kilpailu
Pikkutyttöjä, luoteja ja avaruusaluksia: bullet hell -pelien lyhyt oppimäärä
joppu
Sakuga – animaation mestarit
Tursake, Tounis
16.30
17.00 How to monetize your passion: an example in the game industry (in English)
Vlad Micu
17.30 Kaaoscosplay
Jalle, Sukkapuikko, Fureku
Matkalle Japaniin
Dinotski Helminen
18.00 Anime herää henkiin
Rakkaani, kyyhkyläiseni – johdatus Hatoful Boyfriendiin
Dodostad, Tubbs
Seksuaalivalistusta kolmekymppisille – Mikä menee mihin ja miksi en (o)saa? (K-16)
MämmiKunniaan
18.30
19.00
19.30 Ideasta tarinaksi osa 2
Iida Reitti
Poika, kissa ja ystäväkirja
Reetta Savaloja (@Reeppyu)
Otome-pelit: fantasiatreffejä ja lukioromansseja neidoille
kaasan
20.00 AKB0048 Guerrilla Live
AKBbabes @AKBabes0048
20.30 DesuRoyale
21.00 Pikkutytöt taisteli, miehet kertovat. Tiedusteluretki sotatytyjen maailmaan
Juha-Matti 'sota_esa' Kuusinen, Saku 'zalakke' Kuusela
Cosplayvalokuvauspaneeli
Tulitomaatti, Elffi, Tuomas Siitonen
Improvisoiden piirtämään
Damatris, Malluainen
DesuRoyale
21.30 Bondage Fairies – Kadonnut bondage ja kiihkeä totuus keijuista (K-18)
Violetta Marin
22.00
22.30 Myöhäisillan animentunnistusvisa: 6.0 You Can (Not) Identify
Coldi, 6reen
23.00 Yövirkkujen lautapelit
Xenji, Tiitan, AlumiiniHusky
23.30
0.00
0.30
1.00
1.30
2.00
2.30
Sunnuntai
Aika Pääsali Kuusi Puuseppä Koivu Honka Metsähalli
1.00 Flash-corner
Aurora Tulilaulu, Joel Pyykkö
1.30
2.00
2.30
3.00
3.30
4.00
4.30
5.00
5.30
6.00
6.30
7.00
7.30
8.00 Cosplaypukuhuoneen laajennus
8.30
9.00
9.30
10.00 Pikkutytöt parrasvaloissa (K16)
Tiia Rantanen, Ronja Kyrölä @Lonnuska
Ippon! K.O.! Finish! — Kamppailulajit mangassa
Espe
10.30
11.00 Teru teru bozu- työpaja
PoisonPineapple, Meg
Tomoki Kyoodan nimikirjoitustilaisuus
11.30 Cosplayesityskilpailu
Saint Seiya – Universumin voima
Dynamo, Pahisman, Sieg
Kovan onnen lapset – World Masterpiece Theater
Cilla (@cilucola), Myy (@khibi_myy), Nita Lohi (@nits_afureko)
12.00 Mitä tehdä kun hyvä piirretty ei myy?
huilailee
12.30
13.00 AMV-kisa
Avaruuden keikari ja hänen housuton kissansa
Isperia, Shadikka
Osamu Dezakin elämä ja teot
Tounis
Kaikki mitä olet aina halunnut tietää kimonoista
Alppo" Tolvanen & Sara "Para
13.30
14.00 DesuVäittely
miuku, momelus
14.30 Henshineitä ja röyhelöunelmia – taikatyttöjen visuaalien ytimessä
ToriSohva
Pelkkää chuunibyouta vai oikeaa tarinankerrontaa? – Tarinamusiikki ja Sound Horizon
Haikaraa, Murkki
15.00
15.30
16.00 Päättäjäiset

Lauantai

Sunnuntai